Trimování a péče o srst Parson Russell Teriéra

16.04.2013 10:32

 
      DVA DRUHY SRSTI

Jak jistě většina z vás ví, toto plemeno se vyskytuje ve dvou základních variantách osrstění, hladké a drsné, obě se spolu „kříží“ i vystavují. Tento společný chov má samozřejmě za následek vznik různých mezistupňů v typu srsti, od úplně hladkých psů, přes jemně „broken“, až po velmi výrazně hrubosrsté jedince. Samozřejmě všechny tyto druhy srsti jsou přípustné a žádný z nich se nepreferuje ani nepenalizuje. Spojování hladkých jedinců s drsnými a naopak je pro toto plemeno teriéra dokonce velmi prospěšné a žádoucí hned ze dvou důvodů. Ten první je udržet kvalitu srsti, ten druhý zabránit ztrátě cenného genetického potenciálu, tak jako se to stalo v případě jiných plemen, kdy se jednotlivé rázy od sebe před lety oddělily a chovají se bez výjimek zcela zvlášť.


    TRIMOVÁNÍ A JEHO VÝZNAM

Srst hrubě osrstěných Parson Russell teriérů má několik podstatných zvláštností a výhod. Nelíná tolik jako hladká varianta, respektive línající podsadu zachytávají delší pesíky, je samočisticí a za špatného počasí ochrání psa proti chladu mnohem lépe než srst hladká. Drsná srst se však musí trimovat, aby se průběžně obnovovala a nezpůsobovala kožní problémy, v žádném případě se nesmí takový pes holit nebo nějak radikálně stříhat!! Standard sice pro výstavní účely o žádné úpravě srsti „nehovoří“, ale trimovaný pes vypadá určitě lépe, než zarostlý a navíc šikovnými triky se dají zvýraznit přednosti a trošku zakrýt nedostatky, které ten který konkrétní jedinec má. Na výstavě pak dobrá nebo špatná úprava srsti může ovlivnit i konečné pořadí! V každém případě by se měl trimovat i pes, který se nevystavuje!!


    PRVNÍ POKUSY

K tomu, abyste mohli začít svého psa trimovat nepotřebujete zase tak mnoho nástrojů. Stačí jeden řídký a jeden hustý trimovací nůž, efilační nůžky, tzv. trimovací kámen neboli obyčejná pemza a hřeben. Výborným nástrojem, který nic nezkazí a je stále k „mání“, jsou i vaše prsty. Úprava Parson Russell teriéra není složitá, ani náročná na čas, i když začátky nemusí být vždy snadné. Pokud nepatříte zrovna mezi ty, které příroda obdařila šikovností, vůbec se nelekejte a pusťte se do toho, cvik dělá mistra! I když první větší úprava neskončí valně, nevadí, chybami se člověk učí. Dalšími pokusy postupně zjistíte, co vašemu psu sluší a co ne, kde si můžete dovolit srst nechat, a odkud musí pryč!

A teď přímo k postupu, kterým budete upravovat svého Parsona:


    TRUP

Trup a zátylek trimujte „řídkozubým“ trimovacím nožem, ale jen do tvaru, tak aby pes nebyl zarostlý, ale na druhé straně ani úplně holý. U barevnějších jedinců si je třeba dát pozor na barevné plotny, ve kterých může mít srst naprosto jinou kvalitu, než okolní bílá a necitlivým zásahem byste psovi udělali nehezkou díru do kožichu. Proto bílou srst nejdříve otrimujte kolem a teprve potom začněte opatrně trimovat srst barevnou!

 

ZADNÍ ČÁST, OCAS A NOHY

Po této úpravě můžete přejít na zadní část těla, kde vystříháte srst kolem konečníku, přečnívající chlupy z vnější strany ocasu, který je už předem samozřejmě otrimovaný a nakonec špičku ocasu střihem zakulatíte. Nakrátko také zastřihněte chlupové víry na stehnech, aby netvořily tzv. kalhotky a stehna rovněž protrhejte. Efilační nůžky dále použijte při úpravě tlapek, které zastřihněte dokulata tak, aby přerostlé chlupy netvořily tzv. zaječí packu a trimovacím nožem upravte srst na zápěstí, loktech a všude tam, kde je potřeba.

    HLAVA A KRK

Dále pokračujte na hlavě, kde „hustozubým“ trimovacím nožem důkladně vyškubejte přerostlé chlupy na temeni, čele a lících, srst ponechejte na tlamě a trošku pod a nad očima, tam ji zastřihněte jen do tvaru efilačními nůžkami. Dobré je také prstami odstranit srst ze zvukovodu, kde by psovi mohla za čas začít dělat problémy. Z hlavy přejděte na krční partii, konkrétněji na oblast okolo hrdla, kde srst vytrhejte hodně nakrátko a efilačními nůžkami zastřihněte chlupové víry tak, aby netrčely. Na předhrudí nechejte pruh srsti.

 

   CHOULOSTIVÁ MÍSTA

Nakonec vezměte pemzu, která je cenným pomocníkem při odstraňování jednotlivých chloupků, které trimovací nůž nevytrhl. Pemzou také můžete odstranit chloupky na hrudníku a ve slabinách, kde by klasické trimování psa velmi bolelo nebo tyto partie můžete rovněž opatrně vystříhat efilačními nůžkami. Parson Russell teriér by měl mít plytký, málo objemný hrudník, a proto je třeba srst z těchto partií odstranit tak, aby netvořila nehezké závěsy a opticky ho neprohlubovala a nerozšiřovala! Pemzu lze používat vlastně jako kartáč, který přerostlé a přečnívající chlupy zachycuje a jednosměrným tahem vytrhává, přitom nedělá do srsti žádné díry nebo zuby, lze ji však použít i jako trimovací nůž.


    DOKONČENÍ

Nakonec se podívejte na psa jako celek a dodělejte detaily, které jste opomněli nebo které nějakým způsobem ruší celkový dojem. Celá tato záležitost netrvá déle než jednu hodinku a většina psů to všechno snáší bez nejmenších problémů! Pokud Vám jde vyloženě o výstavní úpravu psa, měli byste ji provést nejméně 2 týdny před výstavou a pár dní před inkriminovaným datem jen upravit drobnosti tak, aby celá úprava působila co nejpřirozeněji.


    KOUPÁNÍ A PÉČE O SRST

Parson Russell teriéra nikdy před výstavou nešamponujte. Zjemnila a tzv. otevřela by se mu srst a to by bylo velmi nežádoucí!! Pokud nenavštěvujete výstavy, měli byste ho i tak koupat jen výjimečně a to speciálním šampónem pro drsnosrsté teriéry! Pokud tento není nezbytně nutný, raději ho osprchujte silným proudem vlažné vody, popřípadě zapudrujte speciálním práškovým šampónem, který vetřete do suché srsti a potom ze psa důkladně vyčešete. Chraňte jeho oči, uši a veškeré sliznice tak, aby se tam nic z těchto věcí nedostalo!! Pokud by k tomu přece jenom došlo, je třeba oči vypláchnout borovou vodou, ostatní dutiny vyčistit vatovými tampóny a vytřít do sucha!


    ÚPRAVA A PÉČE O HLADKOU SRST

Ač se tomu nechce věřit, pro výstavní účely by se měla upravovat i hladká srst! K této úpravě vám postačí jen efilační nůžky a gumové hřebílko. Efilačními nůžkami byste měli zastřihnout přečnívající chlupové víry na krku, stehnech, břiše a upravit ocas podobně jako u drsnosrsté formy tohoto plemene. Co se týče koupání, platí pro hladké jedince stejná pravidla jako pro drsné. Psa průběžně kartáčujte, v době línání intenzivněji. Na hladkou srst používejte gumové hřebílko, na drsnou drátěný kartáč.


    ZÁVĚREM

Na závěr je třeba dodat, že Parson Russell teriér je lovecké plemeno, které dlouhá léta nepodléhalo módním výstřelkům výstavních kruhů, a takovým by mělo i zůstat. Jedná se o velmi vytrvalého a odolného psíka, který by měl působit co nejpřirozenějším dojmem a taková by měla být i jeho stavba těla, typ srsti a ostatní proporce, které by měly splňovat funkci a účel, pro který bylo toto plemeno vyšlechtěno!

text (c) Leona Urbanová
Ilustrace(c) Štěpánka Vitonská