Historie chovu


      Ráda bych Vám prozradila, co předcházelo vzniku naší chovatelské stanice. Celý můj život je doprovázený kladným vztahem ke kynologii, zvláště ke psům. Tato záliba byla čím dál tím silnější, až se stala mým hlavním koníčkem a věnuji jí všechen volný čas.

 

        1. Moje kynologická činnost:

Nejprve jsem byla členkou ZKO Třeboň, později jsem se stala její jednatelkou a organizovala jsem různé závody a akce např:

 • otevřené závody Agility - Obora, Třeboň
 • MR ČR dětí a mládeže - Stará Hlína, Třeboň
 • MRM ČR 2007 - sportovní hala Třeboň
 • Dny dětí - na našem cvičišti
 • letní výcvikové tábory - Kardašova Řečice
 • spolupráce s třeboňským regionálním vysíláním - reportáže našich aktivit    
 • psaní kynologických článků pro Jihočeské listy

 

Se svými fenkami jsem se účastnila závodů Agility po celé ČR a výstav nejen u nás, ale i v zahraničí.  Pro kupíraci uší předčasně ukončená závodní i výstavní kariéra.

 

Nejvýznamnější závody Agility - Bessy - KMB: 

 • 1999 - Olšany fa Bolka Polívky -2. místo
 • 2000 - MR ČR v Třebíči - 2. místo v soutěži družstev
 • 2001 - MR ČR v Českých Budějovicích  - 3. místo v soutěži družstev
 • 2003 - Hluboká n/Vltavou - pohár náměstka MZe ČR - 3. místo v součtu 2-denních závodů    

Nejlepší výstavní ocenění - Excellent Ellis - KMB:

 • Junior šampion CZ a SK
 • Český šampion
 • 2002 - MVP Sanremo, Itálie - BOB

Nejlepší výstavní ocenění- Fibbi - PRT:

 • 2014 - Český a klubový šampion
 • 2015 - C.I.B. Interšampion 
 • CZ: 7x CAC, 4x CACIB, 3x BOB, Oblastní vítěz, Vítěz spec.výstavy
 • SK: 2x CAC, 1x Res. CACIB, 1x BOB
 • PL: 1x CWC, 1x CACIB

 

        2. Historie našich psů:

 

Alan- voříšek

                Už od dětství jsem měla kladný vztah ke zvířatům a neustále jsem byla v kontaktu s domácími mazlíčky. Jak to u dětí bývá, nejprve jsem dostala kočku, ale i přesto jsem neustále toužila mít vlastního psa. Po dlouhém přemlouvání rodičů se mi v 11 letech splnil sen a dostala jsem "nejlepšího přítele člověka" - bílého, chytrého voříška Alana. Měla jsem velkou radost a plně jsem se mu věnovala. Byl to aktivní člen rodiny. Společně jsme chodili plavat do rybníka Svět, pravidelně běhal u kola, ale nejvíce ho bavilo, když mohl jít ke koním. Rád s námi chodil na vyjížďky do lesa nebo skákal na jízdárně přes překážky.  Roky rychle ubíhaly a Alan zestárnul. Nedokázala jsem si život bez psa představit. Zajímala jsem se o různá plemena. Nejvíce se mi líbil Parson russell terier, protože se nejvíce podobal Alanovi. V té době jsem si toto plemeno z finančních důvodů nemohla pořídit. Rozhlížela jsem se i po ostatních rasách a nejvíce mě zaujal malý bílý knírač pro jeho temperament, chytrost a ovladatelnost. Začala jsem číst různou literaturu věnovanou tomuto plemeni, ale především jsem získávala rady od odborníků a zkušených chovatelů tohoto plemene.

 

Bessy Švarcava - KMB

www.cise-bavorska.cz/in-memoriam/

     

    V roce 1997 jsem si koupila kníračku Bessy Švarcava CS. S výchovou jsme začaly už doma formou hry a později jsme se přihlásily do kynologického klubu v Třeboni. Pod odborným vedením jsme pokračovaly s výcvikem a pro zpestření jsem ji učila Agility. Díky její bezvadné povaze a temperamentu jsme v roce 1998 s úspěchem složily základní zkoušku ZOP a ve stejném roce jsme začaly závodit. Bessy i mně se to velice líbilo a zažívaly jsme první úspěchy. Pokračovaly jsme ve zdokonalování a pravidelně jsme se účastnily otevřených závodů. Odběhala 96 registrovaných závodů po celé ČR. Z důvodu kupírování uší jsme musely předčasně ukončit závodní kariéru.

 

        Bohužel 6.7. 2010 prohrála boj se zákeřnou nemocí, i když jsme se moc obě snažily ze všech sil.....

 

Excellent Ellis Švarcava - KMB

www.cise-bavorska.cz/in-memoriam/

      

    Aby Bessy nebylo smutno, pořídila jsem jí v roce 1999 ještě jednu bílou kamarádku Excellent Ellis Švarcava. Už jako štěně měla pěknou kostru, exteriérové vlastnosti a typický kníračský temperament. Připravovala jsem ji na výstavní kariéru. Během dvou výstavních let jsme získaly ocenění "Junior šampion ČR a SK", "Šampion ČR". Do nedávné doby si užívala plnohodnotného stáří v rodinném kruhu po boku své dcery Nancy Švarcava, kterou jsem si nechala z posledního vrhu, jako domácího mazlíčka. Je to největší miláček mé dcery.  

S Excellent Ellis jsem odchovala 2 zahraniční vrhy = Matraszépe Karate Kid (H) a Black Beatle's Karlsson - Supergirl (S).

 

        Bohužel nás Ellis 18. 3. 2014 navždy opustila. Spolu s Bessy se na nás dívají z psího nebe .......  

 

Po pár letech pauzy z důvodu založení rodiny a narození dcery se opět vracím k chovu psů a Agility. Rozšiřuji si chovatelskou stanici o plemeno Parson russell terier.

 

Fibbi z Kostelce u Jihlavy - PRT

www.cise-bavorska.cz/chovne-feny-prt/

 

     Toto roztomilé štěně jsem si přivedla do rodiny 1. 1. 2012. Teď se jí snažíme maximálně věnovat společně s mou dcerou. Její velkou energii se snažím každodenně využívat v aktivní činnosti. Od 3 měsíců chodíme na kynologické cvičiště, kde se učila socializaci a základní poslušnosti. Zpočátku se seznamovala formou hry s různými překážkami a teď už se připravuje na závodní kariéru Agility. Účastníme se intenzivních tréninků pod vedením odborných instruktorů, s dcerou jezdíme na psí tábory, kde získáváme nové zkušenosti, rozvíjíme své i psí dovednosti a podporujeme její houževnatost s chutí pracovat. S Fibbi jsem se zúčastnila různých kurzů, např: psí masáže, shaping, coursing, canicross atd. Rozšiřuji si dosavadní znalosti o nové oblasti. Získané poznatky mi pomáhají pozitivně rozvíjet kynologickou a chovatelskou činnost.   

 

        3. Naše chovatelské krédo:

                Všechny feny, ale i štěňata vyrůstají v rodinném prostředí, kde jsou v blízkém kontaktu s rodinou a dětmi. Cílem je zajistit jim přirozenou socializaci a veškerou péči. Podnikáme různé činnosti, které psa udržují v kondici např: časté procházky přírodou, pravidelné běhání u kola, plavání, Agility a výstavní aktivity. U svých fen kromě exteriérových vlastností upřednostňuji jejich důvěřivost - nebojácnost, dobré zdraví a volnost v pohybu. 

                Další podmínkou je chovat na zdravé feně, která má zdravotní testy a nevykazuje odchylky od standardu. Nadále budu podporovat udržení typického rázu daného plemene.

 

        4. Cíl CHS:

                Naším cílem CHS je chovat jedince kvalitního exteriéru, tak aby plně vyhovoval standardu daného plemene a naše stanice byla v budoucnu přínosem pro chov.

                Upřednostňuji malý, rodinný chov, kde kladu důraz na zdraví, povahové a exteriérové vlastnosti. Dále podporuji jejich aktivní život rozvíjením pracovních dovedností, tj. aktivně, s chutí spolupracovat a správným směrem stimulovat jejich nekonečnou energii.

                Mým dalším cílem je odchovat zdravá štěňata a to mohu podpořit pečlivým výběrem vhodného krycího psa. Upřednostňuji psy, kteří jsou testováni alespoň na dědičné oční vady a luxaci pately, i když tato vyšetření nejsou podmínkou pro chov.

 

        5. Závěrem:

                Mým přáním je, aby budoucí štěňátka vyrůstala v dobrých rukou nových majitelů, kteří se jim budou plně věnovat, dávat lásku a umožní jim dostatečný pohyb.

                Ráda poradím začínajícím majitelům, jak pečovat o nové štěně, s úpravou srsti, výživou, popřípadě pomohu s přípravou na výstavy či výcvikem. Chtěla bych být s novými majiteli neustále v kontaktu a uvítám jakékoliv zprávy o novém životě štěňat.
 

 

                                             Všem příznivcům obou plemen přeji spoustu úspěchů a radosti, kterou jim budou přinášet jejich psí  mazlíčci.