Charakteristika plemene

 

Parson Russell teriér

 

- původní anglické pracovní plemeno z 19. století specializované na lov lišek

- v současnosti výstavní a pracovní plemeno

- pro jeho pozitivní povahu a vzhled vzrůstá jeho obliba jako rodinného psa

- pro jeho temperament a inteligenci se výborně hodí na kynologické sporty např: agility, flyball atd.

- řadí se do skupiny FCI: 3 - Teriéři

- země původu: Spojené královstvíSpojené království

- tělesná charakteristika:

            a) hmotnost: 5 - 8 kg

            b) výška u psa - 36 cm a u feny - 33 cm

 

Historie

Jako všichni Jack Russellové, tak i Parson Russell teriér pochází původně z bílého pracovního fox teriéra užívaného při lovu. Koncem 19. století byli tito psi vedeni v chovu jako „fox teriéři“, ale díky jejich odlišným pracovním předpokladům byli v 20. století vedeni už jako „Jack Russell“ teriéři, na počest reverenda Johna ("Jacka") Russella. Šlo o lovecky založeného faráře z jihozápadní Anglie (Devonshire), vyhlášeného lovce lišek známého jako „The Sporting Parson“ (lovící kněz), který v 19. století toto plemeno šlechtil. Jeho cílem bylo vyšlechtit vytrvalého norníka, který by při lovu dokázal držet krok s honiči i několik hodin.

Během doby se vzhled chovných fox teriérů a pracovních Jack Russell teriérů výrazně odlišil. Dnes jsou fox teriéři jen zřídka používáni jako pracovní psi. Parson Russell teriéři jsou obecně vyšší než Jack Russell teriéři, i když v klubech ve Velké Británii jsou psi této výšky vedeni běžně jako Jack Russell. Jméno „Parson“ Russell teriér bylo vybráno Americkým klubem chovatelů (American Kennel Club), protože původní název Jack Russell teriér už bylo chráněno odpůrci zařazení tohoto plemene do seznamu plemen FCI.

Vzhled

Barva je buď celá bílá nebo většinou bílá s tříslovými, citrónovými nebo černými znaky, popřípadě kombinace těchto barev. Barevné znaky bývají umístěné na hlavě nebo kořeni ocasu. Tato definice ale nemá univerzální platnost. Například v USA mohou být „Parsoni“ pouze barevní, zatímco v Austrálii mohou být i úplně bílí. Srst má přirozeně drsnou (rough), vyskytuje se však i varianta hladká (smooth) nebo středně hrubá (broken). Štěňata se rodí zpravidla hladkosrstá. Konečný typ jejich srsti lze s jistotou určit někdy až po několika měsících života.

Povaha

Parson je povahou odvážný, hravý a velmi energický teriér. Vychází s dětmi zpravidla velmi dobře. Někteří jedinci však mohou těžce tolerovat hrubé zacházení příliš malých dětí. Jsou velmi inteligentní, učenliví a společenští. Jelikož jde původem o lovecké plemeno, může být pro ně problematické soužití s dalšími domácími zvířaty (např. malými hlodavci). Přesto vychází dobře s kočkami, tedy pokud s nimi vyrůstají, pokud ne, mohou se jich bát nebo naopak jim ošklivě ublížit (jak psi kočkám tak mohou ublížit i kočky psům!!). Psi jsou to vesměs věrní a milující.

"převzato cs.wikipedia.org/wiki/Parson_Russell_teri%C3%A9r "

 


Podmínky pro zařazení do chovu

veškeré info o tomto plemeni a aktuální podmínky pro zařazení do chovu najdete na: www.kcht.cz